Yedekleme

VMware Data Protection (VDP) Bölüm 1

VMware vSphere Data Protection (VDP)

Vmware vSphere Data Protection (VDP) imaj tabanlı sanal makina yedekleri, database ve ajan tabanlı uygulama (Exchange,Sql Server,Sharepoint)yedekleri almak üzere yapılmış bir yedekleme yazılım çözümüdür. VDP Avamar tarafından güçlendirilmiş ve Avamara ait yedekleme, replikasyon ve felaket seneryoları yetenekleri ile gelmektedir. Son versiyon ile birlikte EMC Data Domain entegrasyonu ile gücüne güç katarak çok daha güvenilir ve işlevsel olmuştur.

VDP ürün ailesinde en son olarak 6.0 versiyonu ile, önceki 5.5 ve 5.8 versiyonlerında ayrı olarak sınıflandırılan VDPA (Advanced)ve VDP(Basic) özellikleri tek çatı altında toplanmıştır. Eklenen yeni özellikler arasında, Sql Server Always On ve Failover Cluster yedeklemeleri eklenmiştir. Bunun yanında Exchange DAG yedeklemeleri de desteklenmektedir. VDP nin replikasyon özellikleri de oldukça geliştirilmiş artık “Replicate and Restore” özellikleride desteklenmektedir. Bu yeni yetenekler ile artık replike edilen veriler yeniden replike edilebilir ve replikasyon kaynak olan yedeklemeler kaybedilse dahi replike yapılan verilerden geriye kaynağa replike edilebilir. Bu özelliklere ek olarak artık dış proxyler de desteklenmektedir. Bu şekilde artık VDP sunucunun direk olarak erişemediği lokasyonlara dış proxy ler kurularak yedekleme yapabilmektedir. Raporlama yetenekleride geliştirilerek kullanıcı arabiriminden detaylı loglar izlenebilir. 6.0 versiyonu ile birlikte toplamda 8 adet prox ve 24 eş zamanlı yedekleme yapılabilir. Yine 6.0 versiyonu ile Linux LVM ile Vmware Virtual SAN desteği sağlanmaktadır.

Screen Shot 2015-08-11 at 9.40.05 PM

 

 

VDP 6.0 DD Boost protokolü aracılığı ile EMC Data Domain sistemleri ile entegre olmaktadır. Data Domain işletim sistemi özellikleri ile “Global Deduplication” VDP üzerinde kullanıcılara daha yüksek verimlilik ve güvenilirlik sağlar. VDP 6.0 Api tabanlı entegrsyon ile Data Domain Boost kütüphanelerini kullanarak, Data Domain dosya sistemi üzerine erişerek klasör ve dosyaları kullanır. DDBoost VDP ye ,imaj yedeklerini , bakım operasyonlarını ve uzaktaki Data Domain sistemlerini doğru replikasyonları yönetme yeteneklerini kazandırır.

Devam eden bölümlerimizde kuruluma göz atıyor olacağız…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *